ODRŽAN 4th INTERMEDIATE COURSE
U Trogiru – Čiovo održan je od 26. do 28. ožujka 2018. 4th INTERMEDIATE TRAINING COURSE In Transplant Procurement Management. Organizatori i priređivači bili su Hrvatska donorska mreža, barcelonski Transplant procurement management i Ministarstvo zdravstva RH.
Tečaju je učestvovalo 32 polaznika iz Hrvatske, Crne Gore, BiH, Srbije, Makedonije i Kosova.
Po riječima voditelja toga tečaja, dr. Nikole Žgrablića, predsjednika HDM-a, kao glavna tema naglašeno je prikupljanje organa od davatelja nakon ustanovljene kardiocirkulacijske smrti (DCD, donation after circulatory death). DCD prikupljanje organa je nešto što nas čeka u budućnosti i nešto u čemu je naš primjer, Španjolska, već odavno uvelike napredovala. Visoka stopa dobivenih […]
4th INTERMEDIATE TRAINING COURSE In Transplant Procurement Management
U Trogiru – Čiovo će se od 26. do 28. ožujka o.g. održati 4th INTERMEDIATE TRAINING COURSE IN Transplant Procurement Management . Organizatori i priređivači su Hrvatska donorska mreža, barcelonski Transplant procurement management i Ministarstvo zdravstva RH.
Na Tečaju sudjeluje 32 polaznika i to iz Hrvatske, Crne Gore, BiH, Srbije, Makedonije i Kosova. Tečaj je namijenjen usavršavanju u transplantacijskoj koordinaciji i obrađuje sva područja i relevantne teme s ovog područja.
PROGRAM: (fotografija prikazuje učesnike prethodnog Intermediate tečaja)
NOVI PODACI ZA HRVATSKU – ZA 2017. GODINU
Ukupno preminulih davatelja: 132
Preminulih davatelja na milijun stanovnika: 32 (razlozi pada u obradi)
Transplantirano:
- 147 bubrega
- 112 jetri
- 33 srca
- 3 gušterače
LISTE ČEKANJA:
- Bubreg 193 bolesnika
- Jetra 105 bolesnika
- Srce 35 bolesnika
- Gušterača 11 bolesnika
Izvor: Dr. N. Žgrablić, europski i hrvatski licencirani tx koordinator , predsjednik HDM-a
INTERVJU S PREDSJEDNIKOM HDM-a, 2018.
Intervju vodio urednik www.hdm.hr, prim. mr. sc. dr. Igor Povrzanović
Ušli smo u 2018. godinu. Za Hrvatsku donorsku mrežu važna je, jer označava 20-godišnjicu službenog osnivanja i djelovanja ove organizacije, koja je još dvije godine ranije započela javnu akciju i kampanju u javnosti za dobivanje većeg broja organa za presađivanje. Ove godine istovremeno označavamo 4. godišnjicu IV. izdanja ovog web mjesta na domeni www.hdm.hr, koje je odigralo važnu ulogu u unapređenju transplantacije u našoj zemlji. Upravo je inicijativa HDM-a ranih 2000-ih bila okrenuta javnosti s molbom građanima da sudjeluju u prikupljanju organa i tako dala nagli zamah hrvatskoj transplantacijskoj medicini.
U svijetu i dalje postoji velika potreba za organima za presađivanje. Upravo prije nekoliko dana je u jednoj emisiji akademik Davor Miličić naglasio da u svijetu danas ima oko 20 milijuna bolesnika kojima bi bilo indicirano presađivanje srca. Na osnovu ove tvrdnje može se zaključiti koliki je još uvijek nerazmjer potreba u odnosu na broj organa na raspolaganju. Naime, u svijetu je u 2015. godini presađeno ukupno svega 7100 srca, a u 2016. godini u Eurotransplantu 5 587 i u Hrvatskoj 35 srca.
Povodom ranije spomenutih obljetnica razgovaram s predsjednikom Hrvatske donorske mreže, dr. Nikolom Žgrablićem, specijalistom anesteziologom i intenzivistom iz Pulske bolnice, licenciranim europskim trantransplantacijskim koordinatorom i osobom s važnim funkcijama u europskim transplantacijskim tijelima.
Pitanje urednika:
G. predsjedniče, razgovor o transplantaciji je u zadnje vrijeme i dalje vrlo aktualan u neizostavno svim medijima u Hrvatskoj. Zahvaljujući visokoj razini stručnosti, odličnoj organizaciji i predanosti velikog broja zdravstvenih radnika i tehničkog osoblja, presađivanjem srca upravo je spašen život 4-godišnjoj djevojčici u KBC na Rebru.
I mi smo ovdje u prilici zahvaliti svima na uspješno izvedenom poslu. No, ostaje nam da iskoristimo trenutak i nadoknadimo ovih dana velikim dijelom propušteno: spomenuti mnogo puta i biti bezgranično zahvalni nepoznatoj austrijskoj obitelji, koja je svojom hrabro donesenom odlukom i plemenitom gestom donirala srce preminulog djeteta kako bi se u Hrvatskoj spasio život vitalno ugroženoj djevojčici, pacijentici slične dobi.
PRELIMINARNI PODACI ZA 2017.GODINU
Daljnja suradnja s Federacijom BiH
Ako ste spremni darivati, možete očekivati da će drugi darovati vama, HDM
Nakon donošenja novog transplantacijskog zakona u BiH, ministri zdravstva Hrvatske M. Kujundžić i Federacije BiH V. Mandić ugovorili su u Sarajevu ovih dana dodatnu suradnju na polju razvoja transplantacije i razmjene organa, kao i nastavka obrazovanja zdravstvenih kadrova. Posebno će se zajednički raditi na pomoći u situacijama hitno indiciranog presađivanja solidnih organa, kao i transplantacija kod djece.
PRIZNANJE HRVATSKOJ TRANSPLANTACIJI POVODOM 100-GODIŠNJICE ZAGREBAČKOG MEDICINSKOG FAKULTETA
“Narod, koji želi afirmirati svoje pravo na opstanak,
mora u svakom pogledu izvršiti svoju dužnost …”
(prof. dr. D. Perović, s prvog predavanja
na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, 1918. g.)
Svečanim skupom je prije nekoliko dana u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskoga u Zagrebu označena 100-godišnjica osnivanja zagrebačkoga Medicinskog fakulteta.
Svečanosti su prisustvovale mnoge javne osobe, studenti Medicine, kao i predstavnici vlasti s područja zdravstva, obrazovanja, predsjednik Sabora, predsjednik HAZU-a i rektor Sveučilišta. Pokrovitelji povijesnog dana osnivanja zagrebačke Medicine (1917. g.) bili su predsjednica Republike i gradonačelnik Zagreba.
ČEKANJE NA ORGANE U HRVATSKOJ
Sredinom 2017. godine na listama čekanja u Hrvatskoj bilo je 279 bolesnika. Od toga je na bubrega čekalo 191, na srce 29 na jetru 70 i na gušteraču 10 pacijenata. Kombinirano presađivanje jetre i bubrega, kao i bubrega i gušterače, čekalo je 13 bolesnika.
Do sada je u ovoj godini obavljeno 140 transplantacija bubrega, 103 jetre i 29 srca.
DOBRI POKAZATELJI ZA 2016. GODINU
Hrvatska je i u 2016. godini bila vrlo uspješna na planu prikupljanja organa od umrlih osoba i transplantacijskog liječenja. Ponovno je bila najuspješnija Eurotransplantova država i uz Španjolsku, najuspješnija u Europi.
U toj godini Hrvatska je imala 34.8 donora na milijun stanovnika i više od 80 transplantacijskih zahvala na mil. stanovnika. Ovo su razmjerno najbolji svjetski rezultati za područje bubrega i jetre.
Zahvaljujući predsjedniku Hrvatske donorske mreže, dr. Nikoli Žgrabliću i suradnicima, Pulska je bolnica u 2016. godini imala 7 umrlih davatelja, što iznosi gotovo 43 davatelja na milijun stanovnika.
PREDSJEDNIK HDM-a IZABRAN U BORD EDTCO-a
Predsjednik HDM-a i pulski anesteziolog i intenzivist, dr Nikola Žgrablić nedavno je izabran za jednog od članova borda EDTCO-a ( European Donation and Transplant Coordinators Organization). Rezultati su objavljeni na zadnjem kongresu ESOT-a (European Society for Organ Transplantation) u Barceloni, u rujnu o.g. (EDTCO sada čini dio ESOT-a)
Prijedlog je došao od prethodnog predsjednika EDTCO-a, Francuza Juliena Charpentiera na osnovi višegodišnjeg uspješnog djelovanja, kao i zahvaljujući transplantacijskim uspjesima Hrvatske. Izabran je tajnim glasanjem.
PODACI ZA 2016. GODINU
Izvor: Ministarstvo zdravstva RH
V. https://zdravlje.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/Tekstovi%20razni/EUROCET_TISSUE_2016_CROATIA.xls
TRANSPLANTACIJA OBJE RUKE KOD DJETETA
Piše urednik
Nedavno je objavljen pozitivan rezultat i uspješan ishod prve obavljene transplantacije obje ruke (na razini distalne podlaktice) kod djeteta. Izvedena je kod 8-godišnjeg afroameričkog Ziona .. u srpnju 2015. godine u Philadephiji (SAD). Kao dvogodišnje dijete podvrgnut je zbog teške septikemije, parcijalnoj amputaciji svih udova, a u dobi od 4 godine transplantiran mu je bubreg dobiven od majke.
PRVA RIJEČKA TX ROŽNICE
Kod pacijenta s keratonokusom obavljena je ovih dana prva tx rožnice u Rijeci. Ovo predstavlja veliki stručni uspjeh riječkih oftalmologa. Operacija je provedena u suradnji sa zagrebačkim kolegama.
Keratokonus je prirođena deformacija rožnice i to je najčešća indikacija za rožničko presađivanje. Transplantacija tkiva rožnice moguće je bez preduvjeta visoke imunosne kompatibilnosti, jer rožnica nije vaskularizirano tkivo. I ova je rožnica dobivena od mrtvog davatelja, dodatno pripremljena, provjerena i pohranjena u zagrebačkoj Očnoj banci, smještenoj na zagrebačkom Rebru.